• História školy

• V našej obci sa založila cirkevná rímsko-katolícka ľudová škola v roku 1823. Za školskú budovu bola prestavaná kováčska dielňa. Spočiatku bola jednotriedna, neskôr okolo roku 1870 sa stala dvojtriedna. Budova nevyhovovala školským účelom pre nedostatočné osvetlenie, chladné priestory a vlhkosť. Vyučovanie v škole sa od jej založenia dialo väčšinou po slovensky. Maďarizácia sa obce nedotkla pre väčšie národné uvedomenie obyvateľov na Záhorí. Potreba novej školy bola nevyhnutná a preto sa v roku 1929 začalo s výstavbou terajšej budovy školy. Nová budova školy bola zriadená ako štvortriedna. Pri nej boli postavené aj učiteľské byty. V prvom školskom roku 1930/31 nastúpilo do novej, ešte nedokončenej, školy v 1.- 7. ročníku 184 žiakov. Slávnostné otvorenie dokončenej školy sa konalo o rok neskôr 11.10.1931 sa účasti pána ministra školstva Dr.Ivana Dérera, rodáka z Malaciek, po ktorom niesla meno Dérerova obecná ľudová škola. Škola až do roku 1945 bola cirkevná rímsko-katolícka. Po oslobodení bola poštátnená. Bola štvortriedna a neskôr v 50-tych rokoch bola preorganizovaná na päťtriednu. Počty žiakov boli vždy vysoké, preto bolo často vyučovanie na smeny. Postupne boli pristavené ďalšie budovy ako WC, kotolňa. Škola prešla rekonštrukciou v roku 1970, plynofikáciou v roku 1994, neskôr vybudovaním sociálnych zariadení, ktoré boli mimo hlavnej budovy. Postupne počty žiakov klesali. V osemdesiatych rokoch bola škola dvojtriedna –  boli vytvorené spojené ročníky. Počty žiakov boli okolo 50. V roku 2002 prešla škola do zriaďovateľskej pôsobnosti obce Malé Leváre. Na začiatku 21.storočia boli počty žiakov nízke a uvažovalo sa o zrušení školy. Našťastie nová výstavba a prísun nových obyvateľov do obce zabezpečil, že škola je opäť od školského roka 2020/2021 štvortriedna. Počty detí sa zvýšili a populačná krivka v obci stále stúpa. V školskom roku 2022/23 prišlo k rekonštrukcii druhej budovy školy a tým sa otvorili ďalšie dve triedy, počítačová učebňa, ktorá sa využíva aj ako jazyková učebňa a zrekonštruovala sa aj jedáleň, prirobili sa šatne a kabinet pre učiteľov.